Jak dbać o tatuaż

Tutaj dowiesz się o zaleceniach, a także ścisłych nakazach i zakazach obowiązujących osobę tatuowaną w pierwszym okresie po tatuowaniu. Stosując się do nich, dbasz o swoje zdrowie, szybkie i prawidłowe gojenie się tatuażu.

Instrukcje dotyczące pielęgnacji tatuażu:

 • Zawsze myj ręce przed dotknięciem tatuażu.
 • Kiedy wrócisz do domu: usuń bandaż w ciągu 1-2 godzin po zrobieniu tatuażu. Nie bandażuj ponownie. Twój tatuaż musi oddychać, tak jak każda otwarta rana.
 • Umyj tatuaż antybakteryjnym mydłem w płynie. Bądź delikatny, nie używaj myjki ani niczego, co złuszczy twój tatuaż. Używaj tylko rąk.
 • Delikatnie poklep tatuaż suchym ręcznikiem papierowym. Nie pocieraj ani nie używaj tkaniny o szorstkiej powierzchni.
Pierwsze 3-4 dni:

Wmasowuj niewielką ilość maści w tatuaż. Możesz stosować Bacytracynę, A&D, balsam bezzapachowy (bez alkoholu w płynie) lub maść do tatuażu – każdy dedykowany preparat sprawdzi się, o ile nie masz nań alergii. Zawsze używaj czystych rąk i nie wkładaj palców z powrotem do maści po dotknięciu tatuażu. Pamiętaj, aby wcierać maść w taki sposób, aby nie była błyszcząca lub tłusta – zalecamy, aby była ona możliwie najcieńsza. Zetrzyj nadmiar maści czystym ręcznikiem papierowym. Nie używaj w tym celu wazeliny. W razie potrzeby umyj, wysusz i nakładaj maść 3-5 razy dziennie.

Pierwszej nocy możesz owinąć swój tatuaż w folię spożywczą, aby zapobiec przyklejaniu się do pościeli. Nie używaj żadnych bandaży lub podkładek z tkaniny, ponieważ włókna tego materiału mogą przylegać do otwartego tatuażu i utrudniać proces gojenia.

Po 3 – 4 dniu:

W trzeci lub czwarty dzień po tatuowaniu tatuaż zacznie się łuszczyć. To normalne! Nie odrywaj kawałków naskórka. Zacznij używać łagodnego, białego, bezzapachowego balsamu, wolnego od barwników lub perfum.

Stosuj balsam przez minimum 2 tygodnie, 1-2 razy dziennie.

Przez pierwsze 2 tygodnie staraj się zakładać na tatuaż czystą, miękką odzież – nic szorstkiego ani drażniącego. Jeżeli masz tatuaż stóp: chodź jak najwięcej na boso. Jeśli musisz nosić buty, najpierw owinąć czysty tatuaż w folię spożywczą, a następnie załóż na stopę czystą bawełnianą skarpetę przed założeniem buta. Unikaj sandałów lub klapek na ten czas, aby zapobiec otarciom i uszkodzeniu tatuażu.

Unikaj:
 • Nie należy wybierać, drapać, obierać, policzkować, pocierać ani drażnić swojego tatuażu.
 • Możesz wziąć prysznic, ale nie powinieneś moczyć swojego tatuażu przez pierwsze 2 tygodnie. Nie stosuj pływania, moczenia czy wanny z hydromasażem.
 • Nie możesz wystawiać swojego tatuażu na słońce przez co najmniej 3 tygodnie, w późniejszym okresie używaj kremu do opalania.
 • Nie należy nosić materiałów ściernych, biżuterii ani butów ocierających tatuaż.
 • Nie pozwalaj dotykać twojego tatuażu, chyba że osoba dotykająca umyła dokładnie ręce tuż przed dotknięciem.
 • Uważaj na sprzęt do ćwiczeń, dobrze jest go umyć przed użyciem.

 

Dodatkowo możesz:
 • Nałożyć suchy lód na swój tatuaż, aby zmniejszyć obrzęk.
 • Brać krótkie prysznice.