Dotwork tattoo

Tatuaże dotwork to jedna z ciekawszych technik tatuowania. Jak sama nazwa wskazuje, tatuaże powstają przez stawianie kropek o różnych średnicach. Gotowy tatuaż przypomina monochromatyczny rysunek rastrowy, bardzo często spotykany w komiksach. Prostota jest siłą dotwork tattoo, która sprawia że wiele osób decyduje się właśnie na tę metodą tatuowania.

Tatuaż dotwork i jego definicja

Tatuaże kropkowe lub wykonane z kropek to inna, zamiennie stosowana nazwa dla dotwork. Najczęściej wykonywane przy użyciu jednego koloru, który podkreśla ich wyjątkowy charakter i kształt. Przez wiele lat dotwork tattoo było alternatywą dla tatuowania z użyciem maszynek elektrycznych. Stawiając kropki o zróżnicowanej średnicy, w ściśle dopasowanych odstępach, można było uzyskać spektakularne efekty przejść tonalnych, cienia i efektów 3D. Dziś technika dotwork w dalszym ciągu jest stosowana i trzeba przyznać, nie brakuje chętnych na nią. Aby wykonać tatuaże dotwork potrzebna jest nie tylko pewna ręka, ale i dobre oko, umiejące precyzyjnie określić odległości. To właśnie w zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy kształtami i przestrzeniami, tkwi cały sekret tej techniki.

Tatuaż dotwork – najchętniej wybierane wzory

Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń wobec wzorów tatuażu, które mogą być wykonane w technologii dotwork. Tak jak w rysunku odręcznym, tak i w tatuowaniu, stawianie kropek jest znamienną formą dla rysunków złożonych z linii. Inną, bardzo ważną zaletą tatuażu dotwork jest to, że kropkowanie sprawia wrażenie delikatnej chropowatości. Ta struktura na powierzchni tatuażu jest oczywiście złudzeniem optycznym, ale trzeba przyznać że efekt będzie fenomenalny. Sprawdź to w Tatuaż Wrocław w naszej siedzibie.

  • Zwierzęta – stawianie kropek w tatuażu, pozwala bardzo realistycznie odwzorować naturalny wygląd i umaszczenie wielu zwierząt, dodając im ekspresji i tworząc ciekawy efekt ruchu.
  • Figury geometryczne – zróżnicowane zagęszczenie kropek pozwala uzyskać różny stopień zaciemnienia kształtów. Pozwala to tworzyć szachownice, spirale Fibonacciego, a także iluzoryczne rysunki brył, nie mające prawa istnieć w rzeczywistości. Zaklęta magia i tajemniczość w takich tatuażach, przysparza im wielu zwolenników i sprawia, że trudno oderwać od nich wzrok.
  • Geometryczny tatuaże dotwork – czy stoi cokolwiek na przeszkodzie, aby łączyć tatuaże geometryczne z tatuażami dotwork? Oczywiście że nie! Geometryczne kształty nie muszą być stworzone z linii ciągłej. Mogą powstać przez stawianie wielu kropek w różnych odstępach. Efekt jest tak samo powalający, a oryginalność tego wykonania jest jego dodatkową zaletą.

Dotwork tattoo jest techniką tatuowania dosyć czasochłonną i wymagająca. Wiele salonów tatuażu stosuje zróżnicowane cenniki, w których tatuaż dotwork jest jednym z droższych w wykonaniu. Trudno się temu dziwić. Tu każda kropka ma swoje ściśle zaplanowane miejsce, a nawet najmniejsze błędy są niedopuszczalne i mogą zaważyć na całości pracy. Mimo wszystko, warto poważnie rozważyć decyzję o wyborze tej formy tatuowania, która należy do jednych z bardziej egzotycznych.