Etapy gojenia tatuażu

Konsekwencją posiadania tatuażu, jest czas potrzebny na zagojenie się rany w miejscu jego wykonania. Sam proces tatuowania polega na wykonaniu serii setek wkuć w skórę. Przy pomocy igły, pod skórę aplikowany jest specjalny tusz, który będzie tworzył wybrany przez nas wzór. Pamiętając jak długo goi się pojedyncze zranieni tkanki skórnej i mięśniowej, łatwo wyobrazić sobie czas, potrzeby na zagojenie się rany po tatuażu.

Poznaj cztery etapy gojenia tatuażu:

1 etap to stan zapalny i gojenie
2 etap to regeneracja
3 etap to bliznowacenie
4 etap to zagojenie rany

1 etap: stan zapalny i gojenie

W ciągu pierwszych 5 dni, na tatuażu będzie widoczna opuchlizna. To naturalny stan zapalny, wynikający z tak wielkiej ilości wkłuć. Skóra jest mocno nadwyrężona i została w niej naruszona ciągłość tkanki. Twoje ciało potrzebuje teraz czasu, aby dojść do siebie. Jeżeli na skórze pojawią się widoczne zmiany naczyniowe, czyli tak zwane siniaki, nie należy się tym bardzo przejmować. Mają one prawo powstać, szczególnie u osób z delikatniejszą skórą i wtedy, kiedy tatuaż był duży. Inną konsekwencją może być ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, a także podwyższona temperatura ciała. Proces gojenia przebiega stopniowo i może trwać nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od odporności i siły organizmu, miejsca wykonania tatuażu i jego wielkości. Należy go cały czas obserwować i stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych, szczególnie tych dotyczących nawilżania rany. Naturalnym objawem gojenia się rany, będzie wydostające się z niej osocze. Wraz z nim usuwane są martwe tkanki, które mogłyby zanieczyścić organizm i prowadzić do jego zakażenia. Pamiętać należy o dbaniu o czystość i higienę.

 

2 etap: regeneracja

Regeneracja trwa około 7 -14 dni i w tym czasie naskórek ulega odbudowaniu. Patrząc na wszystkie etapy gojenia tatuażu, to właśnie ten może być najbardziej irytujący. Dlaczego? Ponieważ pojawia się w nim swędzenie skóry. Świąd może być czasami tak duży, że naprawdę trudno się powstrzymać od drapania. Oczywiście nie należy tego robić, ponieważ rana w dalszym ciągu nie jest w pełni odbudowana i mechaniczna ingerencja może negatywnie wpłynąć na ten proces.

 

3 etap to bliznowacenie

Bliznowacenie to inaczej rogowacenie naskórka, jego łuszczenie się i pojawianie się nowej, elastycznej warstwy skóry. W niektórych miejscach na tatuażu możemy zaobserwować mniejsze lub większe strupki. Ich również nie wolno zdrapywać. Zamiast tego pozostawiamy je samym sobą, oczekując do samoczynnego odpadnięcia. W wielu przypadkach bliznowacenie może trwać nawet do 6 miesięcy od wykonania tatuażu. Dotyczy to jednak tych największych projektów, wykonywanych na bardzo dużej powierzchni ciała.

 

4 etap – całkowite gojenie się tatuażu

Ostatnim etapem, po około 4 tygodniach od wykonania tatuażu, jest całkowite zagojenie się rany. Zwykle będzie to po ok. 4 tygodniach od wykonania tatuażu. Kolory stają się wówczas najbardziej realistyczne i nie powinniśmy widzieć już żadnych śladów po strupkach i tatuowaniu. Wszystkie opisane etapy gojenia tatuażu mogą się nieznacznie różnić tempem zachodzenia w nich przemian. Pamiętać również trzeba o tym, że proces gojenia możemy wspierać zrównoważoną dietą, w której znajdują się składniki bogate w witaminy i minerały.